Refleksologia

To nauka o refleksach, znajdujących się m.in. w stopach, które mają połączenie ze wszystkimi organami, gruczołami i częściami ciała. Refleksoterapia jest formą terapii naturalnej pobudzającej organizm do samoleczenia. Polega na dokładnym “przejściu” dotykiem receptorów znajdujących się w stopach, rękach lub na twarzy i głowie.

Refleksologia postrzega ciało, emocje i umysł jako nierozłączną całość i wykorzystuje te współzależności podczas leczenia. Choroba jest postrzegana jako ogólne zaburzenie równowagi całego organizmu, w trakcie pracy refleksolog pobudza zatem nie tylko miejsca objawów, ale i wszystko pozostałe, aby równowagę przywrócić. Refleksologia może być szczególnie pomocna w sytuacji, gdy lekarze nie są w stanie postawić jednoznacznej diagnozy wobec czego są bezradni w przyjęciu skutecznej metody leczenia. Systematyczne korzystanie z zabiegów refleksologii osób zdrowych jest skuteczną formą profilaktyki.

Bezpośredni dobroczynny wpływ refleksologii na organizm:

obniża stres i napięcie nerwowe

usprawnia krążenie krwi i limfy

likwiduje bóle (głowy, pleców, stawów, etc.)

przywraca równowagę hormonalną

dodaje energii a jednocześnie wycisza, gdy jest się nadmiernie pobudzonym

poprawia zaburzenia snu

rozluźnia napięcia mięśniowe

wzmacnia układ immunologiczny

łagodzi objawy uciążliwych chorób przewlekłych

doprowadza organizm do balansu biologicznego

Refleksologia jest pomocna w leczeniu:

przewlekłych stanów zapalnych

niepłodności

dolegliwości bólowych

częstych lub nawracających infekcji

ogólnego zmęczenia, braku sił, apatii

Refleksologia doprowadza organizm do równowagi biologicznej, tzw. homeostazy, dzięki czemu wpływa nie tylko na objawy, ale również przyczyny powstania choroby.

Refleksolog wykonuje zabieg na stopach, twarzy i głowie lub dłoniach, szczególnie w sytuacjach, gdy praca na stopach nie jest możliwa, choć w opinii większości praktyków najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się na stopach.

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • niezagojone rany
  • ciężkie choroby zakaźne
  • ciąża zagrożona
  • stany zakrzepowe
Ilość zalecanych zabiegów

Często już po jednym zabiegu można zaobserwować silną reakcję organizmu na terapię. Zdarza się, że wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się uporczywego problemu, jeśli jednak dolegliwość jest przewlekła, koniecznych będzie więcej zabiegów. W terapiach naturalnych potrzeba czasu, po wieloletnich zaniedbaniach organizm potrzebuje czasu na regenerację. Najlepsze efekty uzyskuje się po wykonaniu jednej pełnej serii bądź kilku rozłożonych w czasie serii zabiegowych.

Zawsze przed rozpoczęciem współpracy ustalam z klientem cel terapii, aby dobrać odpowiednią formę, ilość oraz częstotliwość spotkań. Ponadto prowadzę doradztwo dietetyczne wspomagające i utrwalające efekty refleksoterapii. Osoby chcące osiągnąć dobre efekty terapeutyczne zachęcam do skorzystania z pakietów zabiegowych, które działają mobilizująco i jednocześnie są w atrakcyjnych cenach.

Długość serii zabiegowych

Seria krótka liczy od 8 do 12 zabiegów, seria średnia to 12 – 20 zabiegów, seria długa – około 30 zabiegów (wskazana przy dolegliwościach chronicznych trwających od kilku lat). Zalecana częstotliwość w serii to 2 -3 zabiegi tygodniowo. Ilość i rodzaj zabiegów oraz ilość serii jest ustalana na podstawie postępów terapii i samopoczucia klienta.

Profilaktyka zdrowia

Profilaktycznie lub dla podtrzymania efektów po wykonanej pełnej serii terapeutycznej lub dla zachowania zdrowia i radości życia, zabiegi refleksoryczne zalecane są 1 na tydzień lub 1 co dwa tygodnie.

Osoby, które jeszcze nie znają refleksologii, bądź nie są przekonane do tej metody zazwyczaj zachęcam do skorzystania z 4 zabiegów próbnych, aby mogły poczuć wpływ refleksoterapii na organizm, jest to minimalna ilość zabiegów potrzebna do pobudzenia naszego organizmu do samoleczenia. Pełna seria zabiegowa, jest zalecana dla utrwalenia pozytywnego efektu terapii na dłuższy czas.