Refleksologia Stóp

To nauka o refleksach, znajdujących się m.in. w stopach, które mają połączenie ze wszystkimi organami, gruczołami i częściami ciała. Refleksoterapia jest formą terapii naturalnej pobudzającej organizm do samoleczenia. Polega na dokładnym “przejściu” dotykiem receptorów znajdujących się w stopach, rękach lub na twarzy i głowie.

Refleksologia postrzega ciało, emocje i umysł jako nierozłączną całość i wykorzystuje te współzależności podczas leczenia. Choroba jest postrzegana jako ogólne zaburzenie równowagi całego organizmu, w trakcie pracy refleksolog pobudza zatem nie tylko miejsca objawów, ale i wszystko pozostałe, aby równowagę przywrócić. Refleksologia może być szczególnie pomocna w sytuacji, gdy lekarze nie są w stanie postawić jednoznacznej diagnozy wobec czego są bezradni w przyjęciu skutecznej metody leczenia. Systematyczne korzystanie z zabiegów refleksologii osób zdrowych jest skuteczną formą profilaktyki.

Bezpośredni dobroczynny wpływ refleksologii na organizm:

obniża stres i napięcie nerwowe

usprawnia krążenie krwi i limfy

likwiduje bóle (głowy, pleców, stawów, etc.)

przywraca równowagę hormonalną

dodaje energii a jednocześnie wycisza, gdy jest się nadmiernie pobudzonym

poprawia zaburzenia snu

rozluźnia napięcia mięśniowe

wzmacnia układ immunologiczny

łagodzi objawy uciążliwych chorób przewlekłych

doprowadza organizm do balansu biologicznego

Refleksologia jest pomocna w leczeniu:

przewlekłych stanów zapalnych

niepłodności

dolegliwości bólowych

częstych lub nawracających infekcji

ogólnego zmęczenia, braku sił, apatii

Refleksologia doprowadza organizm do równowagi biologicznej, tzw. homeostazy, dzięki czemu wpływa nie tylko na objawy, ale również przyczyny powstania choroby.

Jak wygląda zabieg refleksologii stóp?

Zabieg refleksologii polega na dokładnym ucisku palcami powierzchni obydwu stóp. Miejsca na stopie odpowiadające częściom ciała z dolegliwościami są bolesne, często nabrzmiałe, jest to znak dla refleksologa, że wymagają one dokładniejszego przepracowania, gdyż wskazują na nierównowagę w odpowiadającym miejscu w ciele. W trakcie kolejnych zabiegów bolesność wrażliwych miejsc maleje, znikają stwardnienia, poprawia się koloryt skóry na stopach, co oznacza, że organizm zaczyna się regenerować, odczuwalna jest poprawa samopoczucia, wzrost odporności na infekcje. Trwający około 1 godzinę zabieg kończy się relaksacyjnym masażem stóp.

Refleksolog może pracować również na dłoniach, szczególnie w sytuacjach, gdy praca na stopach nie jest możliwa, choć w opinii większości praktyków najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się na stopach.

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • niezagojone rany
  • ciężkie choroby zakaźne
  • ciąża zagrożona
  • stany zakrzepowe